Choroby oczu – rzeczywistość XXI wieku

Choroby oczu – rzeczywistość XXI wieku

19 grudnia, 2020 0 przez admin

Medycyna z roku na rok zmienia się, a jej postęp jest tak szybki, że na przełomie kilku lat możemy jedną chorobę leczyć na dwa zupełnie odmienne sposoby. Najważniejszą kwestią jest jednak czas, dlatego im wcześniej zgłosimy się do lekarza okulisty z niepokojącymi objawami, tym leczenie będzie prostsze.

Leczenie zaćmy – kogo dotyczy?

Jedną z najbardziej popularnych chorób oczu jest zaćma, choć związana jest zwykle ze społeczeństwem starzejącym się, warto pamiętać także o badaniach w jej kierunku. Zaćma to choroba, która objawia się zmętnieniem soczewki oka, przez co sposób widzenia z czasem pogarsza się. Nie leczona jaskra może doprowadzić nawet do zupełnej utraty wzroku.

Do charakterystycznych objawów zaćmy zaliczamy przede wszystkim zamazany obraz, nadmierne łzawienie oczu oraz problematyczność w rozpoznawaniu prawidłowej intensywności kolorystyki. Także wada wzroku dość szybko się pogłębia, co skutkuje wymianą szkieł w okularach na grubsze. Osoby, u których występuje zaćma są wyjątkowo wrażliwe na jaskrawe światło.

W przypadku zaobserwowania tego rodzaju objawów, konieczna jest wizyta u okulisty. Jeżeli lekarz rozpozna w naszych oczach początku zaćmy, od razu zleci kompleksowe badania i zajmie się leczeniem zaćmy. Tutaj trzeba koniecznie wspomnieć, że leczenie zaćmy jest jak najbardziej bezbolesne i bezpieczne, a wykryta we wczesnym stadium podlega pełnemu wyleczeniu.

Jaskra dotyka coraz więcej osób

Inną chorobą oczu jest jaskra. Ta dotyka także młode osoby, społeczeństwo zagrożone to ludzie którzy ukończyli 35 rok życia. Ta choroba jest trudniejsza w wykryciu, szczególnie bez wizyty u okulisty. Jej objawy są często bagatelizowane przez pacjentów, albowiem łzawienie oczu, bóle głowy czy nudności, mogą być skutkiem zwyczajnego przemęczenia organizmu. Tak właśnie pacjent tłumaczy sobie tego rodzaju symptomy, a jaskra podstępnie rozwija się w jednym bądź obojgu oczu.

Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, należy regularnie odwiedzać gabinet okulistyczny, badać wzrok, a także prosić o skierowanie na specjalistyczne badania w kierunku poważniejszych chorób oczu. Jeżeli któreś ze wspomnianych objawów nasilają się, koniecznie poinformuj o tym swojego okulistę. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze i tylko od Ciebie zależy jak długo będziesz cieszył się nieskazitelnie zdrowym wzrokiem.